Циклювання та шліфування паркету, в чому різниця?

Циклювання – це столярна операція з вирівнювання виробу з дерева (рідше – пластмаси) шляхом зрізання верхнього шару. Циклювання – це вид різання, при якому з деревини знімається найтонший шар – від сотих до десятих міліметрів. Робота виконується за допомогою ручної циклі, яка є заточеною особливим чином металевою пластиною.

ручна цикля у справі

Циклювання як слово найчастіше вживається щодо паркетних робіт, які раніше виконувались вручну робітниками-паркетниками. Сьогодні циклювання проводиться за допомогою спеціальних машин барабанного або дискового типу. Такі роботи у строгому розумінні не є циклюванням, а являють собою інший різновид різання: стругання і шліфування.

Однак іноді є попит саме на ручне циклювання, результат якого відрізняється від машинного неповторним малюнком, що надає підлозі художньої цінності. Як і у випадку з іншими hand-made продуктами, виготовленими на високому рівні, вартість ручної технології обробки деревини значно перевищує машинну.

Циклювання паркету проводиться з метою оновлення покриття для підлоги, яке з часом втрачає початковий вигляд. Навіть при дбайливому догляді будь-який паркет через 3-5 років експлуатації потребує оновлення. Лак з часом втрачає свій блиск, з’являються подряпини та плями. Особливо це актуально для приміщень із великою прохідністю: передпокоїв, кухонь, коридорів.

Залежно від виду паркету покриття може “витримати” одне або кілька циклювань. Так, масивна дошка та штучний паркет можна циклювати 3 і більше разів, а паркетна дошка, цінний шар якої становить не більше 4 мм, перенесе не більше 1-2 оновлень.

Однак це не означає, що паркетна дошка має невеликий термін придатності. Сучасні технології виготовлення та обробки паркету дозволяють виробникам давати довгострокові гарантії. Так, канадсько-білоруський бренд Coswiсk дає довічну гарантію на структурну цілісність та 25-річну – на лакове покриття паркетної дошки. Безумовно, довговічність будь-якого паркету залежить від дотримання умов його використання, які обумовлюються будь-яким виробником.

Циклювання завжди завершується нанесенням лаку або масла.

Циклювання паркету не проводиться, якщо підлога надмірно зношена або пошкоджена. У цьому випадку паркет потрібно знімати та класти новий.
Випадки, коли циклювання паркету не провадиться, і паркет (повністю або частково) вимагає заміни:

  • щілини між планками становлять більше 5 мм;
  • у приміщенні поширена пліснява або гниль;
  • не виконана гідроізоляція і паркет відсирює знизу;
  • паркет здувся від вогкості;
  • деревина паркету виснажена комахами;
  • паркет занадто стертий (перепад між найвищим і найстертішим місцем – 5 або більше мм).

Циклювальна техніка

Стругання застосовується для сильно зношених підлог із штучного паркету або підлогової дошки, а також при неправильному укладанні, коли є великі перепади по висоті у різних паркетних планок. У цьому випадку використовується машина для стружки дерев’яних підлог.

У її пристрої головну роль грає барабан з ножами, який приводиться в обертання трифазним двигуном через клинопасову передачу. Стружка відводиться за допомогою вентилятора через задній отвір у корпусі. Машинка для стружки паркету відома всім за культовим фільмом Л. Гайдая “Операція И та інші пригоди Шурика”.

Стругання паркету – груба обробка, що вимагає подальшого шліфування. Шліфування є різанням, при якому в ролі різців виступають абразивні зерна шліфувальних шкурок, наклеєні на саржу або папір. Гладкість обробленої поверхні залежить від величини зерна: чим зерно дрібніше, тим гладкішою вона виходить.

Найчастіше під циклюванням паркету мається на увазі саме шліфування (без стружки) з наступним нанесенням лаку або масла. Грубе шліфування знімає старий шар лаку і вирівнює поверхню, тонке – робить підлогу гладкою та готує до нанесення лаку.

Шліфувальні машини бувають барабанного та дискового типу. Перші підходять для обробки приміщень з великою площею, другі – для невеликих приміщень та важкодоступних місць, зокрема підлоги під радіаторами, у нішах, уздовж стін. На робочу поверхню барабана чи диска поміщається шліфувальна шкірка різної зернистості. Паркет шліфують у кілька проходів, замінюючи шліфувальну шкірку на більш зернисту.