Одним з найбільш надійних і міцних покриттів для підлоги являється паркет. При правильному догляді за паркетом він забезпечуватиме вам комфорт і затишок більше 60 років. Багато людей надають перевагу лінолеуму або ламінату, мовляв, за паркетом важко доглядати.
Як же зберегти естетичний вигляд вашої підлоги? Розглянемо основні правила.
В залежності від зміни рівня вологості і різниці температур повітря, відповідно до законів фізики, дерево деформується – розширюється або стискається. Тому, в першу чергу, щоб максимально спростити догляд за дерев’яною підлогою, необхідно стежити і підтримувати оптимальні показники в приміщенні. Температура повітря в приміщенні не повинна перевищувати 18 ° С – 25 ° С, а вологість повітря повинна бути в межах 45% – 60%. Коливань температури понад 5 градусів в день бажано не допускати. Для цього потрібно встановивши термометр і сенсорний зволожувач та стежити за параметрами. У зв’язку з початком опалювального сезону, в кімнаті повітря стає сухим, між планками паркету можуть утворюватися зазори. У міру підвищення рівня вологості дерево розширюється, повертаючись до початкового вигляду. Ви можете зіткнутися з іншою проблемою: дерев’яні дошки розширюються, краї піднімаються, залишаючи центр дещо в западині – це відбувається найчастіше влітку, коли вологість максимальна. Те ж саме буде, якщо щось пролити на поверхню і вчасно не вимочити. Дана проблема усувається при зниженні рівня вологості повітря.
Щоб захистити паркет від вологості та механічних пошкоджень він покривається захисним покриттям. Залежно від особистих уподобань або інших факторів паркетна підлога може покриватися різними речовинами: віск, лак, масло.
Догляд за паркетом, який покритий маслом
Масло проникає у структуру дерева та не створює плівку на поверхні, дозволяючи матеріалу дихати. Процес обробки підлоги маслом значно легший за нанесення лаку, та і покрита маслом підлога має більш природний вигляд. При виникненні пошкоджень на такій підлозі цілком можна обійтися шліфуванням на невеликій ділянці без реконструкції всього покриття. Правильний догляд за таким паркетом вимагає більшої самовіддачі і часу, на відміну від лакованих підлог.
Найпростіший і найкращий спосіб підтримувати підлогу в чистоті під час щоденного використання – це регулярно пилососити її. Систематичне прибирання підлоги пилососом також допоможе зберегти підлогу в гарному стані. Тільки уявіть, який вплив піску чи інших гострих частинок на дерев’яну підлогу, по якій ви збираєтеся ходити. Можна збільшити інтервали між оновленнями покриття для підлоги завдяки очищенню паркету пилососом або м’якою щіткою.
При догляді за підлогою, яка покрита маслом, цілком підійде вологе прибирання методом двох відер. В одному відрі необхідно розчинити спеціальний засіб для очищення, в іншу ємність набрати чисту прохолодну воду. В мильній воді змочіть плоску швабру зі спеціальним пристроєм для віджиму і ретельно відіжміть її. Миємо частину підлоги, потім споліскуємо швабру в чистій воді і віджимаємо. Потім знову замочуємо кінець швабри в мильній воді, віджимаємо надлишки і миємо наступну частину підлоги. Таким чином ми більш ретельно очищаємо підлогу, завдяки чому економимо миючий засіб. Вимитій підлозі потрібно дати повністю висохнути, тобто приблизно 30 хвилин. Не слід використовувати її протягом цього часу.
В середньому раз на рік можна наносити шар масла, щоб підлога підтримувалася в ідеальному стані. Частота нанесення залежить від інтенсивності використання даного приміщення. В офісах робити це потрібно кожні 6 місяців, а у житлових квартирах досить раз на рік або навіть рідше. Але, щоб не досягти ефекту, прямо протилежного очікуваному не можна наносити масло занадто часто. Товстий шар масла зробить підлогу матовою і схильною до дрібних, непривабливих подряпин. Правда, це будуть подряпини на масляному шарі, а не на дереві, але візуальний ефект буде таким же.
Догляд за паркетом, покритим воском
При догляді за вощеним паркетом очищення має бути повністю сухим за допомогою звичайного пилососа або ж за допомогою засобів на основі воску. Мило та будь-які миючі розчини відмінні від рекомендованих, можуть вступити в реакцію з воском і необоротно змінити колір підлоги. Покриття можна освіжати кожні два роки, якщо попередньо паркет був оброблений маслом, а фінішне покриття було восковим. Але якщо віск був єдиним покриттям для підлоги, то оновлювати його потрібно дуже часто, від 1 разу в тиждень до 1 разу в місяць, в залежності від частоти використання приміщення.
При генеральному прибиранні, яке проводять не частіше ніж один раз на місяць, очистку проводять спеціальним складом, зазвичай на основі розчинника. Потім нанести нові шари воску. Якщо одного разу ви вибрали масло чи віск для покриття вашого паркету, то покрити його лаком вже не буде можливим.
Догляд за паркетом, покритим лаком
По догляду за лакованим паркетом існує дуже широкий вибір засобів. Такі засоби допоможуть як видалити бруд так і зберегти підлогу блискучою. Є такі варіанти, як спреї, готові миючі засоби, які не потребують додаткової рідини, і водорозчинні засоби. Для догляду за такою поверхнею сучасні виробники випускають спеціальні пилососи. Але для якісного прибирання підійде і звичайний пилосос, але з обов’язковою повстяною насадкою, яка натирає підлогу, не дряпаючи його. Вологе прибирання дерев’яної підлоги слід проводити якомога рідше, а при необхідності – сильно віджимати швабру (бажано вибирати плоскі моделі, які краще видаляють зайву воду) або ганчірку. Якщо підлога швидко висихає, це означає, що очищення проведено правильно. Раз на два місяці бажано використовувати спеціальні полірувальні засоби, які зберігають зовнішній вигляд і захищають дерев’яні дошки від вологи. Дрібні подряпини і недоліки можна приховати за допомогою спрею-лаку. Ці регулярні процедури збережуть вашу підлогу в хорошому стані та якості на довгі роки.