Лак для паркету – як вибрати?

Паркет – найелегантніший варіант. Однак він і найвибагливіший у догляді. Дерево швидко втрачає привабливий вигляд без надійного лакового покриття. Асортимент лаків великий, тому обов’язково вивчіть їхні властивості, уважно прочитайте про них перед покупкою. Досягти намічених результатів дозволить вам тільки правильно підібраний продукт. Паркет буде візуально привабливим, а його термін експлуатації значно підвищиться.

По-перше, вибір складу для обробки залежить від функціонального призначення приміщення, а також від передбачуваного навантаження на підлогу. Якщо в кімнаті проживає кілька мешканців, які дбайливо ставляться до паркету та носять м’які тапочки, можна вибрати паркетний лак, розрахований на мінімальне навантаження. Якщо мова йде про передпокій або вітальню, де активність вище, а скупчення людей більше, то краще вибрати лак для паркету, який захистить його від зношування, а також від різного бруду.

Ціна лаку для паркету багато в чому залежить від виду виробу. Бренд також важливий. Набагато безпечніше зробити ставку на товар від авторитетного виробника, який цінується користувачами. Використовувати продукцію неперевірених брендів досить ризиковано.

Виходячи з властивостей різних складів, ви завжди зможете вибрати, який лак найкраще підходить для вашого паркету. Розрізняють склади за такими параметрами:

-зовнішнім виглядом: матовий, глянцевий, безбарвний, кольоровий;

-хімічним складом: водорозчинні, алкідні, поліуретанові та ін.;

-технологічними властивостями: в’язкість, спосіб нанесення;

-стійкістю до механічних впливів і терміном служби.

Лак на водній основі

Лак наноситься мінімум в два шари. Перший шар лаку – ґрунтуючий, він необхідний для підвищення зчеплення основного лаку з підлоговою дошкою і зменшення зносу фінішного покриття, після висихання приступають до нанесення основного шару. Найпростіший і недорогий варіант – лак на водній основі. До його складу входять розчинники, вода та емульгатори. Концентрація розчинників може варіюватися від 5 до 15%, хоча є склади, які їх зовсім не містять. Переваги водорозчинного лаку: має нейтральний запах, доступна вартість, підвищена пожежна безпека, хороший захист паркету від води, екологічність, швидке висихання. Необхідно врахувати і недоліки лаку на водній основі для паркету. Продукт не рекомендований для приміщень, які часто та інтенсивно використовуються, найкраще підійде для спальні, дитячої кімнати або домашнього офісу. Також цей вид лаку вимагає спеціальних засобів нанесення. Крім того, не всі породи дерева для цього підходять, наприклад, бук, граб і сосна не сприймають водорозчинний лак.

Лаки на основі розчинників можна розділити на однокомпонентні та двокомпонентні. Необхідно враховувати, що лаки на основі розчинників набагато токсичніші. Під час нанесення вони виділяють неприємний запах, який залишається відносно довго. Лаки на основі розчинників можна використовувати в приміщеннях, що піддаються інтенсивному використанню, наприклад салон, їдальня, офіс, громадське місце. За допомогою таких лаків покриття набуває стійкості до пошкоджень та характеризується високою міцністю. Все це завдяки смолам, що входять до складу та покращують властивості продукту.

Акриловий лак

Це спеціальний однокомпонентний лак, основою якого є мікрочастинки пластмаси та акрилові смоли, які повністю розчиняються у воді. Міцна захисна плівка утворюється на поверхні підлоги після висихання саме завдяки такому поєднанню. Дані унікальні властивості здатні захистити паркет не тільки від механічних впливів, але і від агресивних зовнішніх факторів. Серед незаперечних переваг акрилового лаку – його стійкість до температурних стрибків, висока теплопровідність, стійкість до вологи та ультрафіолетового випромінювання, а також міцність і довговічність. Мінусів практично немає. Використання акрилового лаку можливо як всередині приміщень, так і зовні. Його високі антисептичні властивості гарантують збереження поверхні від грибків, цвілі та інших шкідливих впливів.

Поліуретановий лак для паркету

Цей вид покриття більше підходить для приміщень, де підвищена прохідність, так як цей лак надзвичайно міцний і володіє відмінними адгезійними властивостями по відношенню до деревини. За складом поліуретановий лак може бути одно- або двокомпонентним. І в цьому, і в іншому випадку в складі присутні різні ароматичні сполуки, що надають йому більш стерпний запах. В основі лаку може бути присутнім уретан, акрил або розчинники. Перевагою поліуретанового лаку є можливість відразу покрити паркет лаком без грунтування, а також гнучкість, простота в плані мікроклімату в приміщенні під час експлуатації. Недоліки тільки в процесі нанесення лаку: важливо, щоб вода не потрапляла на підлогу до повного висихання, інакше можуть з’явитися бульбашки і піна.

Алкідно-уретановий лак для паркету

Як випливає з назви, це двокомпонентний паркетний лак, який містить алкідні та уретанові компоненти, розбавлені органічним розчинником. Застосовується для обробки свіжих дерев’яних поверхонь, а також для поверхонь, попередньо покритих лаком. Ці види лаків будуть найкращими для приміщень із середньою прохідністю. Вони розташовані десь між лаками на водній основі і поліуретановими. Нанесення не вимагає використання додаткової грунтовки, що прискорює весь процес. Переваги алкідно – уретанових лаків: висока міцність і стійкість до пошкоджень, нековзке покриття, привабливий зовнішній вигляд оброблених поверхонь, просте нанесення, стійкість до побутової хімії та бруду. Недоліки алкідно – уретанових лаків: тривалий період висихання, неприємний і дратівливий запах під час нанесення, цей вид лаку не можна використовувати в саунах, лазнях та інших приміщеннях з надмірною вологістю, лак не можна наносити під прямими сонячними променями і при наявності протягу, а через 5-10 років необхідно буде оновити покриття в залежності від інтенсивності використання.

Формальдегідний лак для паркету

Цей вид покриття відноситься до групи найбільш стійких. До його складу входять формальдегідні смоли, які випаровуються при висиханні лаку, тому не варто турбуватися про його небезпеку для здоров’я. Їх, безсумнівно, можна використовувати в тих приміщеннях, де підвищені вимоги до міцності і довговічності. Формальдегідний лак може бути однокомпонентним і двокомпонентним. В другому випадку лак змішується з затверджувачами, що містять кислоти, після чого відбувається каталітична реакція і формальдегід починає випаровуватися. Перевагами цього паркетного лаку є висока адгезія до поверхні, відмінна стійкість до різкої зміни вологості і температури в приміщенні, підвищена міцність і довговічність вище середнього, можливість використання агресивних миючих засобів, безпроблемне нанесення завдяки легкому розподілу продукту по поверхні. Недоліком є : сильний запах, а також обов’язкова наявність респіратора під час роботи, вміст формальдегіду в складі, токсини, що виділяються під час застосування, негативний вплив на природне середовище та здоров’я людей, тривалий час висихання.